2. 2. 2021

Nové podmínky pro cestování od 5. 2. 2021

Připravili jsme pro Vás přehled důležitých změn ohledně cestování, které byly zavedeny od 5. 2. 2021

Každý cestovatel v současné době musí brát v úvahu dvě věci:

  • pravidla pro cestování do jednotlivých zemí světa
  • pravidla pro návrat do České republiky z jednotlivých zemí

Pravidla pro cestování do jednotlivých zemí
Naštěstí nemusíte sledovat weby všech zemí světa. Vše pro Vás připravilo Ministerstvo zahraničních věcí. Seznam příjezdových pravidel jednotlivých zemí světa najdete zde.

Pravidla pro návrat do České republiky
Existuje seznam zemí, který vyhlašuje ministerstvo zahraničí na této své stránce. Jedná se o tzv. semafor zemí, protože země jsou označeny barvou zelenou - pravidla-vstupu-a-navratu-do-cr_5-2-2021_cz bez rizika, oranžovou - s nízkým rizikem, červenou - s vysokým rizikem a nově tmavě červenou - nejvyšší riziko nákazy. Tato rizika jsou posuzována podle aktuální epidemiologické situace v jednotlivých zemích na základě údajů, které tyto země zveřejňují.
Země jsou pravidelně vyhlašovány a zveřejňovány, takže vždy víte, jaké je v dané zemi rizio nákazy a jaké Vás tedy čekají podmínky při návratu.

Aktuální pravidla, která platí od 5. 2. 2021 jsou: (viz obrázek)

  • u zelených zemí není potřeba při návratu do ČR vyplňovat formulář, podrobit se testu, ani podstoupit karanténu. Tzn. po příjezdu se chováme, jako "za starých časů".
  • u oranžových zemí je potřeba ještě před návratem vyplnit Příjezdový formulář, je potřeba vyřídit antigenní nebo PCR test, ne starší než 48 hodin - a to ještě v cizí zemi a dále se držet pravidel systému PES ohledně karantény a ochrany úst a nosu. Toto opatření neplatí, pokud jste na dovolenou vyrazili prostřednictvím cestovní kanceláře !
  • u červených zemí je postup stejný jako u oranžové země, navíc je potřeba vyřídit PCR test po příjezdu do ČR s karanténou do doby, než bude tento test předložen. Toto opatření neplatí, pokud jste na dovolenou vyrazili prostřednictvím cestovní kanceláře !
  • u tmavě červených zemí je to podobné jako u červených zemí, jen PCR test po příjezdu se vyřizuje nejdříve po pěti dnech od příjezdu. Do této doby musí být každý v povinné karanténě. Opět toto opatření neplatí, pokud jste na dovolenou vyrazili prostřednictvím cestovní kanceláře !.

Přehledně jsou nové podmínky popsány včetně dotazů a odpovědí na stránce ministerstva.

Výjimka pro cestovní kanceláře platila asi dva dny. Byla stanovena v bodu I. 5 e) ochranného opatření. Následně však byla z dokumentu ministerstvem odstraněna.

Závěr: Budete-li cestovat s naší cestovní kanceláří do destinací jako je Bulharsko, Tenerife, Francie, Itálie, Rakousko, apod. platí pro Vás úplně stejná pravidla, jako pro individuální cestovatele uvedená výše a v odkazech.

Seznam našich zájezdů najdete zde.

josef-kretinsky
Autor:
Josef Křetinský