Stupnice náročnosti

Zájezd značíme stupněm obtížnosti a díky této klasifikaci si můžete vybrat přesně podle vašich přání. Stupnice je dělaná na běžného aktivního člověka, takže není třeba se vyšších stupňů obtížnosti obávat nebo se podceňovat. Naše akce děláme pro normální, alespoň trochu aktivní lidi tak, aby si je v pohodě užili. Pokud si přečtete program zájezdu a doplníte jej informacemi z klasifikace, tak si můžete být jisti, že vás čeká přesně to, co jste si přečetli. Na některých akcích se může výjimečně vyskytnout náročnější moment než je udávaná klasifikace. O tom se však opět vždy dočtete v programu a často lze takový moment vynechat nebo obejít.

Naši průvodci a instruktoři jsou vaši partneři. Svou práci dělají tak, abyste si akci užili maximálně s ohledem na váš vlastní komfort. Podají vám veškeré potřebné informace, poradí nebo poskytnou doporučení. Individuální přístup je naše devíza. Je nutné ale vzít v potaz, že personál je zde pro celou skupinu a nemůže se tak věnovat nonstop privátně jednotlivci.

Každý program zájezdu sestavujeme s ohledem na logiku jak náročnosti, tak celkového programu. Zájezd začíná vždy lehčím programem a obtížnost narůstá v souladu s charakterem zájezdu. U pěších túr se nejprve rozchodíme, u zajištěných cest rozhýbeme a rozkoukáme a při vodáckých akcí vás na klidné vodě naučíme vše potřebné. Každá akce je tedy postavena díky našim znalostem místa, terénu, kultury, lidí atd. tak, aby váš zážitek byl maximální. Pokud je vám při výběru něco nejasné nebo potřebujete poradit, neváhejte se zeptat.

Vyražte s námi za dobrodružstvím!

sa_sipka_vyrazime_ bez_pozadi

1

Nejlehčí program

Pěší turistika – Pěší túry buďto úplně bez batohu, nebo s lehkým batohem s pitím, svačinou a bundou. Velmi lehké poznávací zájezdy a expedice. Pěší túry v lehkém terénu s malým převýšením v dosahu měst, vesnic nebo turistických chat a center. Zájezdy vhodné i pro rodiny s dětmi, seniory a absolutní pohodáře.

Zajištěné cesty – Horské chodníky, které jsou místy vybaveny pomocnými lany či řetězy k přidržení nebo jako zábradlí. V nejběžnější rakouské klasifikaci jsou značeny obvykle A až B. Většinou není nutné jistící vybavení a stačí pouze horolezecká přilba. Tyto akce jsou vhodné pro rodiny s dětmi i seniory.

Vodácké akce – Klidná tekoucí voda bez peřejí, klasifikace ZW. Nevyžaduje větší vodácké dovednosti než-li v případě potřeby být schopen včas přistát před překážkou, popř. uhnout z plavební dráhy. Jedná se o jednoduché splavy řek nebo lehké pádlování na jezerech či klidném moři. Zájezdy vhodné i pro rodiny s dětmi, seniory a absolutní pohodáře.

2

Lehký program

Pěší turistika – Pěší túry s lehkým batohem se svačinou, pitím a náhradním oblečením. Poznávací zájezdy a expedice kde se denně na nohou stráví 3 – 6 hodin. Pěší túry v horském terénu s mírným převýšením. Zájezdy vhodné pro aktivnější lidi, rodiny s většími dětmi a seniory.

Zajištěné cesty – Zajištěné cesty, které jsou v nejběžnější rakouské klasifikaci značeny obvykle B až C. Jedná se o lehké zajištěné cesty vhodné pro úplné začátečníky. „Leze“ se nohami a ruce slouží pro zajištění rovnováhy. Zájezdy vhodné pro aktivnější lidi, rodiny s většími dětmi i seniory.

Vodácké akce – Tekoucí voda obtížnosti WW1 až WW2 - lehké až mírně těžké peřeje vhodné pro začátečníky. Jedná se o řeky, kde to již trochu houpe, ale možnost převrhnutí je minimální. Pádlování na jezerech nebo klidném moři. Zájezdy vhodné pro aktivnější lidi, rodiny s většími dětmi a seniory.

3

Středně těžký program

Pěší turistika – Pěší túry s lehkým batohem s jídlem pitím, náhradním oblečením a někdy spacákem. Klasické túry se středním převýšením, kdy se celý den tráví venku. Hřebenové túry s přespáváním na chatách. Zájezdy vhodné pro běžné turisty, rodiny se zdatnými dětmi a zdatné seniory.

Zajištěné cesty – Zajištěné cesty, které jsou v nejběžnější rakouské klasifikaci značeny C. Výjimečně, se můžeme setkat s místem obtížnosti D. Klasické zážitkové zajištěné cesty, kde potkáte žebříky. Nejsou potřebné žádné lezecké dovednosti ani nadstandardní fyzická kondice. Zájezdy vhodné pro běžné turisty, zkušené rodiny se staršími dětmi a velmi zdatné seniory.

Vodácké akce - Tekoucí voda obtížnosti WW2 až WW3 - převážně mírně těžké peřeje vhodné pro začátečníky a mírně pokročilé. Jedná se o řeky s peřejemi, kde možnost vykoupání je již zcela reálná. Pádlování na jezerech nebo moři s malými vlnami. Zájezdy vhodné pro běžné turisty, zkušené rodiny se staršími dětmi a velmi zdatné seniory.

4

Těžký program

Pěší turistika – Náročnější pěší túry s lehkým batohem s jídlem, pitím, náhradním oblečením a někdy spacákem, nebo těžším batohem s jídlem na více dní, oblečením, stanem a spacákem. Denní túry vyžadují zkušenosti a udržovanou fyzickou kondici. Náročnější horské túry nebo vícedenní přechody hor „natěžko“. Zájezdy vhodné pro zdatné a zkušené turisty.

Zajištěné cesty - Zajištěné cesty, které jsou v nejběžnější rakouské klasifikaci značeny D. Náročné horské túry vyžadující předešlé zkušenosti s lehčími zajištěnými cestami a udržovanou fyzickou kondici. Zájezdy vhodné pro zdatné a zkušené turisty.

Vodácké akce - Tekoucí voda obtížnosti WW3, místy může být až WW4 – převážně těžké peřeje vhodné pro pokročilé vodáky a vyžadující předešlé zkušenosti s lehčími řekami. Expediční seakajaky a pádlování na volném moři. Zájezdy vhodné pro zdatné a zkušené vodáky.

5

Nejtěžší program

Pěší turistika – Velmi náročné horské túry a expedice vyžadující skvělou fyzickou kondici a zkušenosti s lehčími akcemi. Akce vhodné jen pro velmi zkušené turisty.

Zajištěné cesty - Velmi náročné horské zajištěné cesty, v nejběžnější rakouské klasifikaci jsou značeny D – E, vyžadující skvělou fyzickou kondici a zkušenosti s lehčími akcemi. Akce vhodné jen pro velmi zkušené lezce.

Vodácké akce – Zejména expediční zájezdy na divokou vodu. Obtížnost samotné vody není extrémní, ale je nutné počítat s velkou celkovou fyzickou i psychickou zátěží. Akce vhodné jen pro velmi zkušené vodáky.