Nepál - výstup na Mera Peak (6461 m)

Málo známým krajem k nejvyššímu trekovému vrcholu v Nepálu

Proběhnuté zájezdy

T912
od 6.10.2023
do 1.11.2023
Svátek v zájezdu
24 dní
39 000 Kč

Úžasný trek neznámou končinou. Putujeme přes rýžová pole s banánovníky přes mnohá sedla a údolí až na samotný vrchol Mera Peak (6 461 m). Cestou si vyzkoušíme postupně nocleh v chudobných chýších místních obyvatel, spaní ve vlastních stanech i dobře vybavené lodgie s vytápěnou jídelnou. Zájezd, který ukáže Nepál opravdu ze všech možných stran. Výstup na vrchol Mera Peak je zabezpečen místními Sherpy. Po celou dobu akce tě doprovodí zkušený, česky mluvící průvodce.

Mera peak aklimatizace Mezi největší lákadla tohoto treku patří dvě části treku. První část vede opravdu málo známým krajem v podhůří Himaláje. Za celou dobu možná nepotkáme jediného turistu. Putujeme po chodníku místních obyvatel, spíme v chudobných chýších, jaké si jen těžko dovedeš představit. Kraj je šťavnatý, zelený, plný řek a vodopádů. V mnohých říčkách se vykoupeme. Řeky překonáme po visutých mostech. Podíváme se, jak místní lidé opravdu žijí. Budeme součástí jejich života.
V druhé části se dostaneme do opravdových hor. Přechod několika sedel nám umožní skvělou aklimatizaci na vrchol. Postupně budeme zvyšovat pobytovou výšku až na 5 000 m v základním táboře. Přespíme ve stanu v high camp Mera Peaku (5 800 m) a s vysokou pravděpodobností úspěchu vystoupíme na samotný vrchol (6 461 m).
Začátek treku je ve městě Thumlingtar (letecky z Kathmandu). Konec treku je v obci Lukla (letecky do Kathmandu). Vnitrostátní letenky nejsou zahrnuty v ceně zájezdu.
Tento zájezd realizujeme ve spolupráci s cestovní kanceláří Rajbas.

Program

Mera Peak vrchol1. – 2. den: Let do Nepálu do hlavního města Káthmándú, přesun na hotel se snídaní v ceně.
3. den: Letecký přesun do Thumlingtar (410 m) s výhledy na osmitisícovky, setkání s nosiči, krátký trek do Katigeghat nebo Chewabesi (360 m, 3–4 h).
4. den: Trek z Chebawesi do Ghote Bazar (1 000 m, 5–6 h). Užijeme si vesnice s trámovými domky, pole rýže, banánovníky, bambus.
5. den: Trek z Ghote Bazar do Phedi (1 606 m, 5 h). Vykoupeme se v horských potocích, užijeme si visuté mosty, místní obyvatele, nepálské děti.
6. den: Trek z Phedi do sedla Kulupang(3 000 m, 6 h). Neuvěřitelné rododendronové lesy s orchidejemi. Začíná první stoupání.
7. den: Trek do vesnice Guidel (2 030 m, 6–7 h). Průsmyk Salpa Rupina (3 349 m), který změní vše. Živá hranice mezi zemí Sherpů a Solo district. Konečně čisté obydlí z kamene, okna skla, mnoho různobarevných polí. Jiný svět během jediného dne.
8. den: Z Guidel do Kiraule (2 600 m, 6–7 h). Přestoupíme přes řeku Hungu Khola (1 450 m), odpoledne dorazíme k nádherně situovanému klášteru Boksom Gompa s výhledy na údolí a naši dvou denní trasu.
9. – 10. den: Z Kiraule do Kholem Kharka (3 580 m, 5 h), z Kholem Kharka do Panch Pokhari (4 300 m, 6 h). Poprvé se dostaneme do výšky nad 4 000 m. Přes sedlo (4 450 m) až k horským plesům Panch Pokhari (Pět jezer), která jsou posvátná pro tisíce hinduistů.
11. den: Z Panch Pokhari do Khote (3 614 m, 7 h). Celodenní krásná vrstevnicová cesta s výhledy do údolí a na závěr prudký sestup k řece Ronodendrovými lesy.
12. den: Z Khote do Thagnang (4 360 m, 5–6 h). Velmi postupné stoupání podél řeky Hunku až do vesnice Tagnag. Aklimatizační výstup na západ slunce do výšky 4 800 - 5 000 m.
13. den: Z Thagnang do Khare (4 950 m, 5 h). Kolem jezera Sabai a ledovce Dig morénovou krajinou až do základny pro výstup na Mera Peak - vesnice Khare. Aklimatizační výstup do výšky 5 200 m se západem slunce.
14. den: Aklimatizační výstup do základního tábora (5200 m). Průzkum nástupu na ledovec. Odpolední relax před ostrým výstupem. Možnost půjčení horolezecké výstroje.
15. den: Khare – Mera Peak high camp (5 800 m, 5–6 h). Přes ledovec do průsmyku Mera La (5 415 m) a ještě kousek výše do orlího hnízda (hi-camp) ve výšce 5 800 m. Pro mnohé živostní zážitek - nocleh ve stanu. Výhled na Everest, Makalu, Lhotse, Lhotse Shar, Ama Dablam a Kanchenjunga.
16. den: Pokus o výstup na Mera Peak 6 461 m. Za světel čelovek, s východem slunce a překrásnými výhledy na pět osmitisícových vrcholů. Samotný vrchol je 10 metrový strmý výšvih, kde se pokusíme dostat pomocí fixního lana. Zpět do vesnice Khare.
17. den: Rezervní den pro výstup.
18 – 20. den: Přesun do Lukly stejnou cestou údolím až do Khote, kde odbočíme strmě nahoru do sedla Zatwara La (4 590 m) - nocleh - s následným sestupem do Lukly.
21. den: Odlet do Ramechhap, mikrobusem do Káthmándú s zastávkou v královském městě Bhaktapur.
22 - 23. den: Kathmandské pohřebiště s upalováním mrtvých Pashupatinath. Starodávná královská města Patan a Bhaktapur a jejich Durbar Square. Boudhanath (UNESCO) - jedna z největších stúp světa. Nákupy ve čvrti Thamel.
24 den: Zpáteční let Káthmándů – Praha

Nocleh a strava

Mera Peak sedloKaždý den budeme ubytováni v nějakém příbytku. V první části treku to jsou velmi skromné domy místních obyvatel, často bez výplně oken. Někdy spíme na matracích na zemi nebo na terase s výhledem na krásné údolí, řeku nebo vesnici. V druhé části treku jsou již modernější příbytky šerpů, lodgie nebo hotýlky. Zde převládají dvojlůžkové pokoje s postelemi s matrací, s dekou, polštářem. Každá lodgie má svou jídelnu s kuchyní, kde ti místní lidé připraví stravování. Ochutnáme základní pokrm nepálců Dhal Bat (rýže, zelenina, čočková polévka), různé varianty placek (Tibetian bread, Chapati, Pancake). V nabídce bývají různé druhy nudlí nebo úpravy rýže (se zeleninou, s vajíčkem). V druhé části treku již existují jídelní lístky se širší nabídkou jídel (včetně masa) a v Khare dokonce pekárna s koláčky a dortíky.
Na dojídání doporučujeme základní dovezené pochutiny (salám, tyčinky, hroznový cukr).
Vodu bereme z místních zdrojů. Doporučujeme ji chemicky nebo jinak upravit (Sanosil, různé druhy moderních filtrů). Po celou dobu je možné kupovat balenou a nezávadnou vodu, stejně jako pivo, Coca Colu, Fantu, Sprite, rum Kukuri apod.

Doprava

Mera peak aklimatizaceDo Nepálu se dopravíme letecky. Základní spoj je Praha - Dubai - Kathmandu. Cena letenky je ovlivněna termínem nákupu. Platí, že čím dříve si zájezd objednáš, tím levnější letenku Vám budeme schopni zajistit. Cena letenky se pohybuje kolem 17-19000 Kč.
V Nepálu se budeme pohybovat zejména prostřednictvím vnitrostátních letů malými letadly (mimo jiné české výroby Let Kunovice). Vnitrostátní let Kathmandu - Thumlingtar stojí 148 USD, let z Lukly do Kathmandu stojí 180 USD. Peníze si od tebe vybere náš průvodce na začátku zájezdu.
Pohyb a výlety po Kathmandu (rikša, taxíky), svoz z letiště a na letiště (taxi nebo mikrobus) jsou zahrnuty v ceně zájezdu.

Důležité informace

Víza do Nepálu se vyřizují po příletu na letiště (50 USD). Budeš potřebovat pasovou fotografii a vyplněný formulář (se kterým ti pomůže náš průvodce).
Můžeš si nechat zajistit nosiče. Jejich cena se dělí podle nesené váhy mezi účastníky zájezdu. Jeho cena je 450 USD a může podle zákona nést max. 25 kg (váha se zpravidla dělí mezi 2-3 klienty. Na osobu tedy cca 150 USD).

Pojištění na zájezdu:
Tento zájezd nezahrnuje komplexní pojištění na cesty, které velmi doporučujeme. Nabízíme také pojištění rizik spojených s onemocněním Covid-19. Pojištění je možné objednat v rolovacím menu v průběhu rezervace zájezdu.
Informace ke komplexnímu pojištění najdete zde.

Cena

Základní cena zájezdu: 39.000 Kč

Cena zahrnuje:

 • ubytování po celou dobu zájezdu
 • Permity a povolení k výstupu na Mera Peak
 • nepálský a český průvodce
 • doprava v Nepálu
 • satelitní telefon pro přivolání pomoci v případě úrazu

Cena nezahrnuje:

 • leteckou dopravu do Nepálu (cca 20.000 Kč)
 • vnitrostátní leteckou dopravu (+ 380 USD)
 • stravování (každý si platí svou stravu podle chuti a množství. Průměrně počítej s útratou kolem 700 Kč/osobu a den)
 • víza (+ 50 USD)
 • nosiče (dle váhy neseného nákladu, počítejte cca 450 USD za 2-3 klienty)
 • pojištění do zahraničí
 • náklady na testování Covid-19

Těžký program

Zájezd vhodné pro zdatné a zkušené turisty.

Další informace
Vybraný termín
Změnit
Termín:
6.10.2023 - 1.11.2023
Délka pobytu:
24 dní
Destinace:
Nepál
Horská chataPod stanemPolopenzeLetecky
Cena 39 000 Kč
Doporučte zájezd ostatním

Vyražte s námi za dobrodružstvím