Vyberte si termín

T143
od 24.9.2022
do 25.9.2022
2 dny
2 500 Kč

Proběhnuté zájezdy

T141
od 21.5.2022
do 22.5.2022
2 dny
2 500 Kč
T142
od 16.7.2022
do 17.7.2022
2 dny
2 500 Kč

Víkendový přechod Malé Fatry přes Jánošíkovy diery, kolem Malého a Velkého Rozsutce až na chatu pod Chlebom a dále přes nejvyšší horu Velký Kriváň do Vrátne doliny, případně až ke zřícenině hradu Strečno. Pohodovým tempem s podporou autobusu a v podobně naladěném kolektivu.

mala-fatra-prechodMalá Fatra je pohoří mnoha tváří, které vás jistě okouzlí svojí pestrostí a různorodostí. Během našeho jarního putování nám bude moci učarovat zejména přírodou probouzející se ze zimního spánku - rozkvetlými hořci, prvosenkami jarními nebo třeba konikleci. V lesích či mokřadech možná narazíme i na výrazného zástupce místní fauny - mloka skvrnitého. NP Malá Fatra je čtvrtým nejvyšším pohořím Slovenska. Svojí krásou však za svými většími konkurenty vůbec nezaostává. Nachází se na severu Slovenska v blízkosti našich hranic v Žilinském kraji. Nejvyšším bodem je Velký Kriváň (1708 m), který tedy převyšuje i českou Sněžku. V celé oblasti se můžete potkat s horskými bystřinami, několika jeskyněmi i zajímavými skalními útvary. Na ty narazíme právě při průchodu Jánošíkových dier, kde se budeme moci kochat až 20 vodopády. V celém národním parku Malá Fatra bylo zjištěno 26 biotopů, 6 druhů rostlin a 29 druhů živočichů evropského významu. Přechod Malé Fatry, ve kterém se střídají luční (holiny), skalní, kosodřevinové a lesní partie, patří k nejkrásnějším hřebenovkám na Slovensku. Pojeďme si vychutnat její krásy a užít si aktivní víkend v malebné přírodě nedaleko od našich domovů, bude to jistě nezapomenutelný zážitek!

Program

1. den: Odjezd v brzkých ranních hodinách z Kroměříže do Terchové
Trasu začneme u rozcestníku Biely Potok, kde začíná modrá tur. trasa. Přes Jánošikovy diery podél potoka, přes žebříky či lávky (snadné!) dojdeme do sedla Medzirozsutce, zde se napojíme na modrou tur.značku a vydáme se do sedla Medziholie. V této části podejdeme Velký Rozsutec, který je v našem termínu uzavřen turistům z důvodu hnízdění vzácných druhů ptáků. Ze sedla se již napojíme na červenou tur.značku a vystoupáme na Stoh (1608 m.n.n.) - tento vrcholek se dá i podejít po žluté. Po hřebeni přes několik menších vrcholků dorazíme do Sedla za Hromovým a odtud už je to k naší k Chatě pod Chlebom co by kamenem dohodil.
Délka přechodu: 16 km (6-8 hodin, stoupání 1600 m, klesání 500 m)

2. den: Po snídani se vrátíme na hřebenovku a budeme pokračovat v putování.
Varianta A: Zdoláme Velký Kriváň (1709 m.n.m.), Malý Kriváň (1671 m.n.m.), sedlo Vrátna. Kdo bude mít v nohách stále sílu, vystoupá na poslední vrchol našeho přechodu Suchý (1468 m.n.m.), jinak je možné ušetřit si pár metrů a vrchol podejít. Občerstvíme se na chatě Pod Suchým a odtud už nás čeká sestup kolem zříceniny Starého hradu do obce Strečno, kde na nás bude čekat autobus.
Varianta B: Kdo by se cítil znaven z předchozího dne a chtěl si ušetřit dlouhý sestup do Strečna, bude mít možnost po domluvě zvolit snazší a kratší variantu. Po dobytí Velkého Kriváně a následně Pekelníku může sejít přes Sedlo za kraviarskym do obce Vrátna, kde by čekal náš autobus. Další varianta je využití lanovky (9 EUR). Autobus přejede do Strečna a bude čekat na zbytek skupiny. Ve volném čase je např. možnost procházky ke zřícenině hradu Strečno.

Délka přechodu:

 • Varianta A - 18 km ( 6-8 hodin, stoupání 700 m , klesání 1500 m)
 • Varianta B - 7 km (stoupání 350 m, klesání 1000 m)

Odjezd ze Strečna kolem 18 hod., příjezd v nočních hodinách do nástupních míst.

Nocleh a strava

Ubytování:
Přespíme 1 noc v Chatě pod Chlebom (1400 m.n.m.) v pokojích po 6, 8 nebo 9 postelích s peřinami, nebo hromadně v tzv. povale, kde je potřeba vlastní spacák. V obou typech prostor se topí.

Stravování:
Snídaně i jídlo na celý den si každý připraví z vlastních zdrojů. Večer je možné dát si teplou večeři z klasických slovenských jídel na naší chatě. Stejně tak je možné se zde i druhý den nasnídat a samozřejmě doplnit vodu. Ceny jídel 3-9 Euro.

Doprava

V základní ceně zájezdu je zahrnutá doprava. Tento zájezd realizujeme - v závislosti na počtu přihlášených – jedním nebo dvěma mikrobusy pro 8 osob, minibusem pro 19 osob. Z aktivních cestovních kanceláří máme nejširší nabídku nástupních míst na Moravě. U této akce nabízíme níže uvedená nástupní místa:

Nástupní místo zvolte v přihlášce na zájezd v rolovacím menu. Minimální počet osob pro realizaci nástupního místa jsou 4 osoby. Čtrnáct dní před odjezdem na zájezd Vás budeme informovat o tom, zda Vaše nástupní místo této podmínce vyhovuje, případně se domluvíme na dalších možnostech (spolujízda s jiným klientem, nejbližší možné nástupní místo, apod.). Skupinám nabízíme další nástupní místa po vzájemné dohodě s CK.
Přesné časy a konkrétní realizovaná odjezdová místa budou upřesněna v závěrečných informacích k zájezdu, která obdržíte e-mailem 10-7 dní před odjezdem.

Vlastní doprava je možná se slevou 600 Kč

Důležité informace

Náročnost:
Turistický program zvládne každý průměrně trénovaný turista. Náročnější bude zejména první den, kdy nás čeká stoupání okolo 1800 výškových metrů. Na cestu ale budeme mít celý den, takže bude prostor pro spočinutí, občerstvení i kochání se. Nepoběžíme závod, abychom na chatě byli co nejdříve. Své síly rovnoměrně rozložíme a do naší ubytovny by měli zvládnout dojít za světla i ti pomalejší z nás. Druhý den si dáme budíček v rozumný čas, abychom opět nemuseli chvátat, čeká nás střídání výstupů a sestupů, nejdelší bude klesání na konci hřebenovky k našemu autobusu, kde se všichni v domluvený čas potkáme.

Vybavení:
Přechod půjdeme s menším batohem (40-50l), do kterého byste se měli hravě zvládnout sbalit. Netřeba váhu zbytečně přehánět, při přechodu by vás mohla zbytečně omezovat. V batohu si poneseme veškeré osobní věci po celou dobu túry (lehčí spacák, oblečení na převlečení, pláštěnku, ručník, hygienické potřeby, zásoby jídla na oba dny). Délka túr je cca 6-8 hodin čistého času chůze. Nezbytná je pevná obuv, doporučujeme buď pohorky nebo nízké trekové boty. Hodit se mohou trekové hole a návleky na boty. Květen může být na horách stále chladný, proto nepodceňte dostatečně teplé oblečení. Výhodou může být lehká péřová bunda či spodní vrstvy z merina. Přibalte s sebou i čepici a rukavice, kdyby nás zaskočil studený vítr.

Počasí:
Lokální informace o počasí: najdete zde..

Covid-19:
Informace o možnostech a podmínkách cestování: najdete zde..

Pojištění na zájezdu:
Tento zájezd nezahrnuje komplexní pojištění na cesty, které velmi doporučujeme. Nabízíme také pojištění rizik spojených s onemocněním Covid-19. Pojištění je možné objednat v rolovacím menu v průběhu rezervace zájezdu.
Informace ke komplexnímu pojištění najdete zde.

Technické vychytávky
Naši průvodci jsou vybavení GPS modulem pro jejich sledování. Používáme elektronické mapy ve formátu mapy.cz a komunikujeme s klienty ve skupině zřízené v aplikaci WhatsApp. Díky tomu je Vaše orientace jednodušší. Zájemci se mohou pohybovat i sami, bez doprovodu průvodce. Další informace obdržíte v pokynech na cestu.

Cena

Základní cena: 2500 Kč

Cena zahrnuje:

 • dopravu busem/mikrobusem,
 • 1x nocleh na Chatě pod Chlebom v pokojích s peřinami,
 • informační materiály,
 • průvodce, pojištění CK proti úpadku, služby CK

Cena nezahrnuje:

 • náklady na individuální stravování,
 • komplexní pojištění na cesty Union TURISTA B

Příplatky:

 • nástupní místo Brno: + 200 Kč
 • nástupní místo Olomouc: + 200 Kč
 • nástupní místo Ostrava: + 200 Kč

Středně těžký program

Zájezd vhodný pro běžné turisty, zkušené rodiny odrostlými dětmi a zdatné seniory.

Další informace
Vybraný termín
Změnit
Termín:
24.9.2022 - 25.9.2022
Délka pobytu:
2 dny
Destinace:
Slovensko
Horská chataStrava z vlastních zásobAutobusDodávkouMinibus
Cena 2 500 Kč
Doporučte zájezd ostatním

Vyražte s námi za dobrodružstvím