Proběhnuté zájezdy

T141
od 21.5.2022
do 22.5.2022
2 dny
2 500 Kč
T142
od 16.7.2022
do 17.7.2022
2 dny
2 500 Kč
T143
od 24.9.2022
do 25.9.2022
STOP - vyprodáno / zrušeno
2 dny
2 500 Kč

Víkendový přechod Malé Fatry přes Jánošíkovy diery, kolem Malého a Velkého Rozsutce až na chatu pod Chlebom a dále přes nejvyšší horu Velký Kriváň do Vrátne doliny, případně až ke zřícenině hradu Strečno. Pohodovým tempem s podporou autobusu a v podobně naladěném kolektivu.

mala-fatra-prechodMalá Fatra je pohoří mnoha tváří, které tě jistě okouzlí svojí pestrostí a různorodostí. Během našeho jarního putování ti bude moci učarovat zejména příroda probouzející se ze zimního spánku - rozkvetlé hořce, prvosenky jarní nebo třeba koniklece. V lesích či mokřadech možná narazíme i na výrazného zástupce místní fauny - mloka skvrnitého. NP Malá Fatra je čtvrtým nejvyšším pohořím Slovenska. Svojí krásou však za svými většími konkurenty vůbec nezaostává. Nachází se na severu Slovenska v blízkosti našich hranic v Žilinském kraji. Nejvyšším bodem je Velký Kriváň (1 708 m), který tedy převyšuje i českou Sněžku. V celé oblasti se můžeš potkat s horskými bystřinami, několika jeskyněmi i zajímavými skalními útvary. Na ty narazíme právě při průchodu Jánošíkových dier, kde se budeme moci kochat až 20 vodopády. V celém národním parku Malá Fatra bylo zjištěno 26 biotopů, 6 druhů rostlin a 29 druhů živočichů evropského významu. Přechod Malé Fatry, ve kterém se střídají luční (holiny), skalní, kosodřevinové a lesní partie, patří k nejkrásnějším hřebenovkám na Slovensku. Pojeďme si vychutnat její krásy a užít si aktivní víkend v malebné přírodě nedaleko od našich domovů, bude to jistě nezapomenutelný zážitek!

Program

1. den: Odjezd v brzkých ranních hodinách z Kroměříže do Terchové
Trasu začneme u rozcestníku Biely Potok, kde začíná modrá tur. trasa. Přes Jánošikovy diery podél potoka, přes žebříky či lávky (snadné!) dojdeme do sedla Medzirozsutce, zde se napojíme na modrou tur.značku a vydáme se do sedla Medziholie. V této části podejdeme Velký Rozsutec, který je v našem termínu uzavřen turistům z důvodu hnízdění vzácných druhů ptáků. Ze sedla se již napojíme na červenou tur.značku a vystoupáme na Stoh (1 608 m.n.n.) - tento vrcholek se dá i podejít po žluté. Po hřebeni přes několik menších vrcholků dorazíme do Sedla za Hromovým a odtud už je to k naší k Chatě pod Chlebom co by kamenem dohodil.
Délka přechodu: 16 km (6-8 hodin, stoupání 1 600 m, klesání 500 m)

2. den: Po snídani se vrátíme na hřebenovku a budeme pokračovat v putování.
Varianta A: Zdoláme Velký Kriváň (1 709 m.n.m.), Malý Kriváň (1 671 m.n.m.), sedlo Vrátna. Kdo bude mít v nohách stále sílu, vystoupá na poslední vrchol našeho přechodu Suchý (1 468 m.n.m.), jinak je možné ušetřit si pár metrů a vrchol podejít. Občerstvíme se na chatě Pod Suchým a odtud už nás čeká sestup kolem zříceniny Starého hradu do obce Strečno, kde na nás bude čekat autobus.
Varianta B: Kdo by se cítil znaven z předchozího dne a chtěl si ušetřit dlouhý sestup do Strečna, bude mít možnost po domluvě zvolit snazší a kratší variantu. Po dobytí Velkého Kriváně a následně Pekelníku může sejít přes Sedlo za kraviarskym do obce Vrátna, kde by čekal náš autobus. Další varianta je využití lanovky (9 EUR). Autobus přejede do Strečna a bude čekat na zbytek skupiny. Ve volném čase je např. možnost procházky ke zřícenině hradu Strečno.

Délka přechodu:

 • Varianta A - 18 km ( 6-8 hodin, stoupání 700 m , klesání 1 500 m)
 • Varianta B - 7 km (stoupání 350 m, klesání 1 000 m)

Odjezd ze Strečna kolem 18 hod., příjezd v nočních hodinách do nástupních míst.

Nocleh a strava

Ubytování:
Přespíme 1 noc v Chatě pod Chlebom (1400 m.n.m.) v pokojích po 6, 8 nebo 9 postelích s peřinami, nebo hromadně v tzv. povale, kde je potřeba vlastní spacák. V obou typech prostor se topí.

Stravování:
Snídaně i jídlo na celý den si každý připraví z vlastních zdrojů. Večer je možné dát si teplou večeři z klasických slovenských jídel na naší chatě. Stejně tak je možné se zde i druhý den nasnídat a samozřejmě doplnit vodu. Ceny jídel 3-9 Euro.

Doprava

V základní ceně zájezdu je zahrnuta doprava. Na tento zájezd cestujeme jedním nebo dvěma mikrobusy pro 8 osob nebo minibusem pro 19 osob. Odjíždíme z celé řady nástupních míst na Moravě, od Ostravy až po Brno. Detaily je nutné vyplnit v rámci přihlášky. Vlastní doprava je také možná. Mikrobus řídí náš průvodce/řidič a je zde dostatek místa pro nohy i zavazadla.
Podrobné informace a fotky najdeš zde.

Důležité informace

Náročnost:
Turistický program zvládne každý průměrně trénovaný turista. Náročnější bude zejména první den, kdy nás čeká stoupání okolo 1 800 výškových metrů. Na cestu ale budeme mít celý den, takže bude prostor pro spočinutí, občerstvení i kochání se. Nepoběžíme závod, abychom na chatě byli co nejdříve. Své síly rovnoměrně rozložíme a do naší ubytovny by měli zvládnout dojít za světla i ti pomalejší z nás. Druhý den si dáme budíček v rozumný čas, abychom opět nemuseli chvátat, čeká nás střídání výstupů a sestupů, nejdelší bude klesání na konci hřebenovky k našemu autobusu, kde se všichni v domluvený čas potkáme.

Vybavení:
Přechod půjdeme s menším batohem (40-50l), do kterého byste se měli hravě zvládnout sbalit. Netřeba váhu zbytečně přehánět, při přechodu by vás mohla zbytečně omezovat. V batohu si poneseme veškeré osobní věci po celou dobu túry (lehčí spacák, oblečení na převlečení, pláštěnku, ručník, hygienické potřeby, zásoby jídla na oba dny). Délka túr je cca 6-8 hodin čistého času chůze. Nezbytná je pevná obuv, doporučujeme buď pohorky nebo nízké trekové boty. Hodit se mohou trekové hole a návleky na boty. Květen může být na horách stále chladný, proto nepodceň dostatečně teplé oblečení. Výhodou může být lehká péřová bunda či spodní vrstvy z merina. Přibal si s sebou i čepici a rukavice, kdyby nás zaskočil studený vítr.

Počasí:
Lokální informace o počasí: najdete zde..

Covid-19:
Informace o možnostech a podmínkách cestování: najdete zde..

Pojištění na zájezdu:
Tento zájezd nezahrnuje komplexní pojištění na cesty, které velmi doporučujeme. Nabízíme také pojištění rizik spojených s onemocněním Covid-19. Pojištění je možné objednat v rolovacím menu v průběhu rezervace zájezdu.
Informace ke komplexnímu pojištění najdete zde.

Technické vychytávky
Naši průvodci jsou vybavení GPS modulem pro jejich sledování. Používáme elektronické mapy ve formátu mapy.cz a komunikujeme s klienty ve skupině zřízené v aplikaci WhatsApp. Díky tomu je Vaše orientace jednodušší. Zájemci se mohou pohybovat i sami, bez doprovodu průvodce. Další informace obdržíte v pokynech na cestu.

Cena

Základní cena: 2 500 Kč

Cena zahrnuje:

 • dopravu busem/mikrobusem,
 • 1x nocleh na Chatě pod Chlebom v pokojích s peřinami,
 • informační materiály,
 • průvodce, pojištění CK proti úpadku, služby CK

Cena nezahrnuje:

 • náklady na individuální stravování,
 • komplexní pojištění na cesty Union TURISTA B

Příplatky:

 • nástupní místo Brno: + 200 Kč
 • nástupní místo Olomouc: + 200 Kč
 • nástupní místo Ostrava: + 200 Kč

Středně těžký program

Zájezd vhodný pro běžné turisty, zkušené rodiny odrostlými dětmi a zdatné seniory.

Další informace
Vybraný termín
Změnit
Termín:
21.5.2022 - 22.5.2022
Délka pobytu:
2 dny
Destinace:
Slovensko
Horská chataStrava z vlastních zásobAutobusDodávkouMinibus
Cena 2 500 Kč
Doporučte zájezd ostatním

Vyražte s námi za dobrodružstvím