Vyberte si termín

T821
od 18.2.2025
do 23.2.2025
6 dní
10 900 Kč

Technicky nenáročné túry v zapomenutých horách Bjelašnica a Visočica v Bosně, jen kousek od Sarajeva (Olympijské hry 1984). Připrav se na balkánské dobrodružství, skvělé jídlo, nízké ceny a skvělé podmínky pro skialp v panenské přírodě bez davu lidí. Ubytování v pensionu s polopenzí. S návštěvou krásného Sarajeva.

vrchol-krvavacHory v okolí Umoljani a Beljašnice, kde se konal olympijský sjezd mužů dosahují nadmořské výšky do 2100 m n.m. Vrcholy jsou převážně zakulacené a výstup tak nevyžaduje žádné horolezecké zkušenosti nebo techniky. Pohyb po místních horách nazýváme spíše skitouringem. Přesto si zde dokážeš skvěle zalyžovat a užít si doslova panenské svahy. Na túrách během dne často nepotkáme zkrátka nikoho.
Túry hodláme každý den doplnit kulturním poznáváním života na vesnici v Bosně, kde dodnes vídáme pozůstatky hrůzostrašené války. Akce je vhodná spíše pro středně pokročilé skialpinisty, řadu výstupů však zvládne i začátečník, ovšem s velmi dobrou fyzickou kondicí a schopností lyžování ve volném terénu.
Průvodce, který Tě doprovodí má bohaté zkušenosti a dokáže Ti poradit v nesnázích. Od zájezdu nečekej skialpový kurz, dozvíš se však řadu užitečných informací nejen od průvodce, ale jistě i od dalších účastníků zájezdu. Od zájezdu si slibujeme skvělou partu, nepoznané snadné túry, lehké poznávání místní kultury a řadu gastronomických zážitků.

Program

lyzarske-centrum-beljasnicaČeká Tě velmi pestrý skialpový program spojený s poznáváním bosenských hor a přírody. Po příjezdu do oblasti vyrazíme na první seznamovací výstup na vrcholy v okolí naší horské chaty. Pokusíme o zdolání vrcholů Kobilica (1826 m) a také Saruk (1726 m). Méně zkušeným poradíme s optimalizací výbavy pro další dny zájezdu. Vyzkoušíme si různé techniky stoupání a také sjezdu. Řekneme si také informace k lavinové prevenci.
Další den vyrazíme na delší túru na vrchol Krvavac (2062 m), cestou však vystoupíme na další vrcholy a čeká nás i několik sjezdů. V oblasti se nachází celá řada vrcholů v rozmezí 1700-2000 m, které zdoláme v závislosti na počasí a fyzické kondici účastníků zájezdu. V případě potřeby se také rozdělíme na dvě výkonnostní skupiny.
Třetí den nás čeká velký zážitek. Vystoupáme lyžařským centrem Bjelašnica (možnost vyjet lanovkou). Z vrcholu tě čeká nejen krásný výhled, ale také překvapující vybombardovaný hotel a krásná hřebenová túra až na vrcholy Mala a Velka Vlahinja (2056 m) s výhledy na vrcholy Medvědí hlava (1938 m). Za příznivých sněhových podmínek dojedeme na lyžích až k našemu penzionu.
mesita-umoljaniDalší den nás čeká výstup v oblasti Visočica, kde se pokusíme zdolat vrchol Vito (1960 m), případně Veliko Brdo (1884 m).
Každý den po túře si užijeme také místní zajímavosti v okolí naší horské chaty. Můžeme navštívit zajímavou mešitu v Umoljani s původním hřbitovem. Dokonce se podíváme dovnitř, máme totiž od mešity klíče ! Jiné odpoledne můžeme navštívit místní vodní mlýny nebo vesnici Lukomir (UNESCO) s původními stavbami. Cestou zpět navštívíme historické centrum Sarajeva, které opravdu stojí za to. Do nástupních míst dorazíme v dopoledních hodinách a užiješ si ještě nedělní relax v klidu domova.

Program zájezdu může být upraven, nebo jednotlivé dny přehozeny, v závislosti na povětrnostních podmínkách, stavu sněhu a kondice skupiny.

Nocleh a strava

vecere-umoljaniBydlíme 4 noci v pensionu s velmi slušným hodnocením. Přímo od chaty budeme vyrážet a zase se vracet z některých túr. V penzionu je skvělá restaurace, kde budeme každý den snídat a večeřet, ale také probírat plány na další den.
Ubytování je v mezonetových pokojích pro 2-5 osob, kde se nacházejí matrace a někdy i patrové postele. Většina pokojů má vlastní koupelnu, toaletu a malé posezení v obývacím pokoji. Jednotlivce doplňujeme k dalším účastníkům zájezdu bez doplatku.
Z pohledu stravování se můžeš těšit na balkánskou polopenzi. Na snídani je téměř vždy balkánský sýr, různé druhy sušených salámů, skvělá domácí marmeláda, vajíčková omeleta, domácí čerstvě nasmažené langoše místo pečiva. K večeři bývají různé druhy balkánských jídel, ochutnáš tak řadu místních specialit. V hospodě čepují pivo, ale můžeš ochutnat i místní pálenku nebo víno. Celkově se jedná určitě o gastronomický zážitek.

Doprava

minibus-interierV základní ceně zájezdu je zahrnuta doprava. Cestujeme minibusem pro 19 osob. Zájezd je spojen se zájezdem Lyžování v Bosně. Nabízíme nástupní místa po celé Moravě, od Ostravy až po Brno (některá za příplatek). Detaily je nutné vyplnit v rámci přihlášky Podrobné informace a fotky najdeš zde.
Trasa vede z Brna směrem na Bratislavu a přes Maďarsko a Chorvatsku dále do Bosny. Většina cesty je po dálnici a cesta tak velmi dobře ubíhá. Závěrečné kilometry kolem Sarajeva jsou již po malých horských, dost díravých silničkách.

Důležité informace

Povinná výbava - každý účastník zájezdu musí být povinně vybaven bezpečnostní povinnou výbavou proti lavinám, i když reálné riziko lavin je zde poměrně nízké. Jedná se o lavinovou sondu, lopatu, lavinový vyhledávač (pípák). Dle stavu sněhu se mohou hodit mačky, nejsou však povinné. Cepín potřebovat nebudeme.
Náročnost - středně těžký program náročnost akce může vzrůst špatnou viditelností a horší kvalitou sněhu. Za optimálních podmínek se jedná o skitouring po hřebenech liduprázdných hor. Převýšení túr, zvláště při dosažení několika vrcholů může dosahovat i 1500 m. Obtížnost lze však na každé túře snížit vynecháním některého dodatečného vrcholu, případně použitím lanovky. V případě krize lze túru vynechat zcela a odpočívat na chatě.

Cena

Základní cena: 10.900 Kč

Cena zahrnuje:

 • dopravu minibusem
 • v některých dnech rozvoz na začátek skialpových túr
 • 4x ubytování na horské chatě v Umoljani s domácí bosenskou polopenzí
 • čtyři skialp túry v doprovodu znalého průvodce
 • výlet na prohlídku večerního Sarajeva
 • služby průvodce
 • parkovné, poplatky
 • DPH, pojištění proti úpadku a další náklady CK

Cena nezahrnuje:

 • zajištění povinné výbavy (lavinová a skialpová výbava)
 • konzumaci nápojů při večeřích, případně během dne
 • komplexní pojištění na cesty - Union Sport B

Středně těžký program

Zájezd vhodný pro běžné turisty, zkušené rodiny odrostlými dětmi a zdatné seniory.

Další informace
Vybraný termín
Změnit
Termín:
18.2.2025 - 23.2.2025
Délka pobytu:
6 dní
Destinace:
Bosna a Hercegovina
PenzionPolopenzeDodávkaMinibus
Cena 10 900 Kč
Doporučte zájezd ostatním

Vyražte s námi za dobrodružstvím