Hochtor

Oblíbený vrchol Ennstálských Alp

Proběhnuté zájezdy

3063
od 17.9.2015
do 20.9.2015
4 dny
2 800 Kč

Ennstálské Alpy a jejich kouzelná část, národní park Gesäuse, nabízejí nepochybně jedny z nejpůsobivějších a nejkrásnějších horských túr v Severních vápencových Alpách. Nad pohádkovým krajem kraluje nejvyšší Hochtor, jehož zdolání a výhledy z něj patří k nezapomenutelným zážitkům. Vodácky atraktivní řeka Enns protínající park od západu na východ se svým nádherným údolím tvoří výrazný krajinný prvek celé oblasti. Vysoko čnící bílé štíty hor, divoké soutěsky, zalesněné rokliny, pestrobarevné horské trávníky a klid na vrcholech, to vše vám vezme dech. Poznejte pravou vysokohorskou turistiku a nechte se s námi unést mimořádným půvabem Ennstálských Alp!

Hochtor (Marek Šanca) Rakouský národní park Gesäuse a jeho přírodní klenoty si nemůže nechat ujít žádný milovník turistiky. Budeme se pohybovat v členitém alpském prostředí, místy s exponovanějšími úseky. I když nám přijdou vhod i ruce, setkáme se s kratšími žebříky či jistícím železným lanem, nejedná se o klasické via ferraty. Vybavení na zajištěné cesty potřebovat nebudeme. Jednotlivé túry bezpečně zvládne každý zkušený turista. Vystoupíme na úžasné dvoutisícové vrcholy Hochzinödl a Planspitze a druhý den naší túry i na nejvyšší Hochtor (2354 m). Denně nám túry zaberou okolo 8 h a nejvyšší převýšení nás čeká hned ze startu, 1600 m. Výstup na vrchol Hochzinödl je však možné vynechat, čímž se převýšení sníží na 1100 m. Díky nocování na romanticky položené horské chatě Hesshütte můžeme výstupy absolvovat pohodlně nalehko s malým batohem. Království kamzíků, hluboké pohledy do smaragdové vody řeky Enže, bělostné vápencové stěny místních velikánů, to je jen malý výčet z ukrytých pokladů Ennstálských Alp. Pojďte je ve světě alpské vysokohorské turistiky objevit s námi!

Program

1. den: Kolem půlnoci odjezd z Brna přes Mikulov do Rakouska (noční přejezd).

2. den: Po příjezdu a ranním oddychu vystoupáme z údolí Ennstal (572 m) ležícím mezi městečky Hieflau a Admont podél vodopádů cestou Wasserfallweg k horské chatě Hesshütte (1699 m). Zde se ubytujeme, občerstvíme a nalehko si ještě vystoupíme pěknou procházkou na nedaleký vyhlídkový vrchol Hochzinodl (2191 m) nabízející nádherné panoramatické rozhledy. Délka túry: 8 h (stoupání 1600 m, klesání 500m)

3. den: Na nejvyšší vrchol Hochtor (2354 m) se vydáme nejoblíbenější variantou výstupu na něj, a to cestou Josefinensteig. Po rozeklaném hřebeni dojdeme až k vrcholovému kříži, kde nás uchvátí nejen neskutečně daleký výhled, ale i impozantní pohled do 1800 m hlubokého kaňonu Gesäuse s řekou Enns. Sestoupíme zpět k chatě a se zájemci můžeme ještě vystoupit na vrchol Planspitze (2114 m). Délka túry: 6 h (stoupání 700 m, klesání 700 m). S výstupem na Planspitze navíc 3,5 h (stoupání 450 m, klesání 450 m).

4. den: Poslední den zahájíme krátkým výstupem do sedla Teufelsarscharte (1821 m) a pokračujeme sestupem dolinou Sulzkar s překrásnými výhledy na Sulzkarsee, jediné jezero v Gesäuse. Pěšina nás zavede zalesněnými úseky i horskými loukami k salaši Sulzkaralm (1453 m). Nejstarší lesní cestou ve Štýrsku projdeme soutěsku Härtelsgraben podél vodopádů a naučnou stezkou o historii milířování dorazíme k řece Enns. Zde naše alpské putování končí a následuje přejezd Rakouska přes Mikulov zpět do Brna, kam dorazíme ve večerních hodinách. Délka túry: 5 h (stoupání 150 m, klesání 1300 m)

Nocleh a strava

Ubytování: Obě noci strávíme v útulné horské chatě Hesshütte, romanticky položené přímo pod nejvyšším vrcholem Hochtor. Budeme usínat ve společné noclehárně na matracích s teplými dekami k dispozici. Je třeba mít s sebou vlastní vložku do spacáku, samotný spacák potřeba není.

Stravování: Stravování je po celou dobu zájezdu vlastní. Na chatě doporučujeme využít tamní nabídky kuchyně. Snídani ve formě bufetu si můžete dát za 9 euro, polévku za 4 až 7 euro, hlavní jídlo od 8 euro, teplé nápoje za 2 až 4 eura, pivo za 4,5 euro. Vaření samostatně nedoporučujeme, neboť byste potřebovali veškeré vybavení k vaření vlastní a vařit v chatách se nesmí, pouze venku. Na denních túrách není možnost dokupování zásob, proto je třeba mít s sebou na den vlastní jídlo z ČR.

Doprava

Autobusem nebo minibusem.
Nástupní místa: Brno, Mikulov
V sekci doprava naleznete podrobnější informace, jak přeprava na místo probíhá.

Důležité informace

Doporučené vybavení: Všechny potřebné věci si na horskou chatu poneseme s sebou v batohu. Snadno vše potřebné sbalíte do batohu o velikosti cca 40 - 50 l. Netřeba váhu zbytečně přehánět, při výstupu by vás mohla zbytečně omezovat. Potřebovat budeme vložku do spacáku a zásoby jídla na stravování přes den. Pohodlné praktické oblečení do chladného i teplého počasí, stejně tak pro případ deště. Pevné nízké nebo kotníkové boty, podle vlastních preferencí. Věci využitelné jen na zpáteční cestě domů lze ponechat v autobusu, se kterým se znovu setkáme až na konci přechodu.

Klimatické podmínky, terén a náročnost: Budeme se pohybovat ve výškách 600 až 2400 m ve vysokohorském prostředí. V červnu se můžeme při výstupech setkat i s menšími sněhovými poli. Jedná se o klasickou alpskou turistiku v členitém, místy exponovanějším prostředí vápencových Alp. I když nám přijdou vhod i ruce, setkáme se s kratšími žebříky či jistícím železným lanem, nejedná se o klasické via ferraty. Zdravý strach z výšek nesmí chybět, pokud však trpíte panickým strachem z volné hloubky či závratěmi, nebude pravděpodobně účast vhodná. Jednotlivé túry, které nám zaberou denně cca 8 h s převýšením do 1100 m (1600 m s výstupem na Hochzinödl), bezpečně zvládne každý zkušený turista. Výstupy jsou místy zpestřeny kratšími žebříky a ocelovými lany, proto doporučujeme připojištění k základnímu pojištění léčebných výloh, např. výhodné členství Alpenverein s celoročním pojištěním sportovních aktivit. Počasí je v Alpách jako v každých horách těžko předvídatelné. Denní teplota se může pohybovat v létě mezi 0 až 20 C, kdy nás může pěkně hřát sluníčko, ale překvapit nás může i vítr, déšť a chlad. Proto je dobré, co se týče vybavení, být připraven na vše.

Cena

Cena zahrnuje: Dopravu (autobus/minibus), informační materiály, průvodce, pojištění CK proti úpadku, pojištění storna zájezdu

Cena nezahrnuje: 2 noclehy na horské chatě (členové Alpenvereinu 13 euro/noc (včetně snídaně 22,5 euro), nečlenové 25 euro/noc (včetně snídaně 34 euro)), stravu, cestovní pojištění

Středně těžký program

Zájezd vhodný pro běžné turisty, zkušené rodiny odrostlými dětmi a zdatné seniory.

Další informace
Vybraný termín
Změnit
Termín:
17.9.2015 - 20.9.2015
Délka pobytu:
4 dny
Destinace:
Rakousko
Horská chataStrava z vlastních zásobAutobus
Cena 2 800 Kč
Doporučte zájezd ostatním

Vyražte s námi za dobrodružstvím