Madagaskar

Ostrov lemurů a chameleonů

Proběhnuté zájezdy

8411
od 20.3.2015
do 9.4.2015
21 dní
36 990 Kč

Turisty zatím jen velmi málo navštěvovaný. Před 160 miliony lety odtržený od Afriky dal vzniknout jedinečné endemické fauně i flóře - tisícileté baobaby, více než 50 druhů lemurů, chameleoni, gekoni aj.. Čtvrtý největší ostrov na světě. Třetí největší korálový útes světa. Sněhobílé pláže, koupání a šnorchlování v Indickém oceánu. To je Madagaskar!

Madagaskar-lemurČekají nás neobyčejné zážitky, začneme jak jinak než hlavním městem. Odtud se vydáme směrem na východ, kde jsou převážně bujné, husté pralesy a mokřady, plné lemurů, chameleonů a jiných jedinečných zvířat. Nebojte, žádné hady ani jedovatá zvířata tady nenajdete. Pokračovat budeme na jih plný kaňonů, polopouští, nádherných sněhobílých pláží a hlavně baobabů. Věděli jste, že z celkem 8 známých druhů jich 6 roste výhradně zde na ostrově? Přeletíme na sever na blízké ostrovy Nosy Be, známé svojí vůní a asi i proto turisty nejvyhledávanějším místem Madagaskaru. Trajektem se dostaneme zpět na pevninu, kde nás překvapí téměř měsíční krajina vápencových formací tzv. tsingy. A na závěr máme pro vás připraveno koupání a odpočinek na zcela opuštěných plážích.

Zájezd je určen především pro milovníky přírody a fotografování. Ubytováni budeme v hotelích a bungalovech.

Program

1. den: Odletíme z Prahy na Madagaskar. Doba letu cca 13 hod.

2. den: Přiletíme do Antananarivo. Časový posun +2 hodiny. Prohlédneme si toto hlavní město ostrova, královský palác Rova, tržiště Zoma, které patří k největším tržištím pod širým nebem na světě, aj.

3. den: Město Antsirabe, prohlédneme si centrum, případně i místní pivovar značkového piva THB, Castel, Gold aj. Je to navíc hlavní město pousse-pousse (čti pus-pus), nejpoužívanějšího dopravního prostředku v zemi, madagaskarské verze rikši a navštívíme manufakturu Vony, kde se vyrábí.

4. den: Přesuneme se do národního parku Ranomafana. Možná cca 4 – 6 hodinová procházka s místním průvodcem do deštného pralesa, ve kterém žije 12 druhů lemurů, 90 druhů motýlů, 62 druhů chameleonů a ještěrů a 115 druhů ptáků. Odpoledne možnost koupání v termálních pramenech, případně masáže. Večer pro zájemce procházka Nocturno trail s místním průvodcem na pozorování chameleonů, nočních lemurů a obojživelníků.

5. den: Pronajatým mikrobusem budeme pokračovat na východní pobřeží do Manakary. Projdeme si město a okolí, odpočineme si na místních plážích, vykoupeme se v Indickém oceánu, můžeme se vydat na výlety na pirogách po vodním kanálu Pangalanes a další.

6. den: Ráno se vydáme vlakem do Fianarantsoa. Cesta je úžasným zážitkem, naskytnou se nám nádherné výhledy, vlak projíždí 48 tunelů a 67 mostů, jede kolem vodopádů, zastavuje v mnoha malých i větších vesnicích, kde domorodci nakládají svoje zboží, aby ho dopravily na trhy ve Fianarantsoa.

7. - 8. den: Naší další zastávkou bude město Ambalavao s manufakturou na výrobu papíru podle tradičních metod. Navštívíme největší trh dobytka Zebu na Madagaskaru, který se koná každou středu a čtvrtek. Pokračovat budeme přes Anja Park s možností pozorování lemurů do parku Andringitra. Zde nás čekají žulové stěny až 800 m vysoké. Můžeme se vydat na treky na Le Cameleon nebo Tsaranoro masiv nebo se jen vykoupat v přírodním jezírku. Večer jistě neodoláte návštěvě baru v Catta Camp.

9. den: Ráno odjedeme do polopouštního NP Isalo, kde uvidíme pískovcový masív vytvarovaný erozí do neuvěřitelných útvarů a barev, kaňony lemovány jeskyněmi s mrtvými, které sem ukládali obyvatelé kmene Baro. Posvátné hrobky jsou zdobené dřevěnými soškami a rohy býků zebu. Můžete se vydat na krátké výlety k přírodní laguně Piscine Naturel, k peřejím, k modrému a černému jezírku s možností koupání. Ubytováni budeme v městečku Ranohira, kde navštívíme i místní školu.

10. den: Krátký přesun ke skalnímu oknu na focení, a potom přejedeme do hornického města v poušti – Ilakaka, na prohlídku nádherných barevných safírových dolů. Dostaneme se až k dělníkům, kteří tu, výhradně ručně, bez techniky, těží polodrahokamy. I tady si můžeme prohlédnout jednoduchou školu. Odpoledne dorazíme do přístavu Toliara. Kdysi hlavní vývozní uzel pro sisal, mýdlo, bavlnu, rýži aj. Dnes oblast velmi těžce zasažena cyklonem (začátkem roku 2013). Ubytování v hotelu s bazénem.

11. den: Překročíme obratník Kozoroha a dostaneme se do rybářské vesnice St. Augustine ležící v ústí řeky Onilahy. Zájemci mohou vyrazit za koupáním na pirogách ke křišťálovému jezírku, na nádherné pláže Sarodrano, kde je i výborné šnorchlování nebo do jeskyně Sarodrano s přírodní studnou s osvěžující modrou vodou. Ubytování v hotelu s bazénem.

12. den: Letovisko Ifaty se sněhobílými plážemi a palmami, které přímo vybízí ke koupání a šnorchlování. Navštívit můžeme rezervaci Reniala s obřími, 1000 let starými baobaby. Ubytování v hotelu s bazénem.

13. den: Letecky se vrátíme zpět do Antananarivo a budeme pokračovat v prohlídce města.

14. den: Přeletíme na ostrov Nosy Be nazývaný Île Parfumée (ostrov vůní). Hned na letišti ucítíme vůni všeho, co se zde pěstuje, a to kávy, kakaa, skořice, vanilky, hřebíčku, šafránu apod. Ubytování v hotelu na pláži. (Ti, kteří mají kratší variantu B – návrat domů a přílet do ČR – 15. den).

15. den: Ráno se vydáme lodí na blízké ostrovy Nosy Komba a Nosy Tanikely. Budeme moci pozorovat lemury černé a chameleony. Uděláme si piknik na pobřeží, vykoupeme se v průzračně čisté vodě a zašnorchlujeme si mezi korály na opuštěném vulkanickém ostrůvku.

16. den: Brzy ráno trajektem do Ambatoloaka a následně do parku Ankarana, pro který jsou typické šedé, vápencové skalní útvary „tsingy“, ostré jako nůž. S průvodcem na pozorování lemurů a chameleonů. Večer dojedeme do Mahamasina na ubytování.

17. den: Odjedeme na Tsingy Rouge, při nízkém ranním světle se nám naskytne nádherná podívaná na tyto oranžové lateritové útvary, vzniklé erozní činností vody. Pokračovat budeme do parku Montagne d´Ambre, který tvoří převážně horský deštný prales s velkým množstvím srážek. Pod vedením místního průvodce se vydáme na pozorování lemurů, gekonů, chameleonů a brokesií – nejmenších chameleonů na světě. Následovat bude ospalá rybářská vesnice Ramena, která se na velikonoční svátky promění v neuvěřitelně bujaré párty s tancem, hudbou, zpěvem a pitím. Určitě to bude pro nás pro všechny nezapomenutelný zážitek! Ubytování v příjemném hotelu s nádhernou atmosférou, skvělým barem a bazénem.

18. den: Lodí na neobydlené ostrovy uprostřed tyrkysového moře La Mer d’Emeraude - koupání, odpočinek a piknik z mořských plodů.

19. den: Volný den v Ramena. Relaxace, koupání na místních plážích, nebo se můžete vydat na úplně opuštěné bílé pláže v oblasti Sakalava, Babaomby, na Mer d´Emeraude případně na rybářský výlet. Odpoledne se letecky vrátíme z Diego Suarez do Antananarivo.

20. den: Dopoledne nakoupíme dárky na tržišti Analakely a cestou na letiště se ještě zastavíme na tržišti s uměleckými předměty. Odpoledne odletíme do ČR.

21. den: Přiletíme do ČR.

VARIANTY ZÁJEZDU

A základní varianta 21 dní, 3 přelety

B kratší varianta 15 dní (1. - 15. den), 1 přelet

C delší varianta (23 – 24 dní) Prodloužení o Seychelské ostrovy. 2 až 3 dny na velmi malých tropických ostrovech uprostřed Indického oceánu. Koupání, šnorchlování mezi korály, relaxace a focení. Na začátku nebo na konci zájezdu. Více info v CK.

Nocleh a strava

Ubytování: V hotelech a bungalovech po 2 osobách, tam kde je potřeba s klimatizací nebo s větráky. Většinou mají pokoje moskytiéru. Postele mohou být manželské. V některých hotelech či bungalovech najdeme bazén.

Stravování: Během zájezdu je dostatek času, snídat tak budeme v některé z místních restaurací nebo si v pekárně dáme pizzu apod. Přes poledne, pokud jsme na cestě, zastavíme v příhodné restauraci. A večeřet budeme v hotelu nebo si opět zajdeme do restaurace. Z místních jídel určitě ochutnáte zebu (hovězí) steaky, zeleninové polévky, různé bagety, sojové, rýžové nebo kukuřičné placky, kuřata, ryby aj. K pití – místní pivo Tree Horse Beer, džusy nebo balená voda (z vodovodu není pitná voda). Z alkoholu se tu ještě prodává vynikající rum, pivo a velmi špatné víno. Nákupy v supermarketech na Madagaskaru nebudou možné (obří supermarkety leží pouze na předměstí v Taně a my se k nim nedostaneme). Můžeme ale zastavit v něčem co je v malém připomíná v Diego Suarez a v Antsirabe. Na stravování včetně pití doporučujeme cca 6000 Kč/osobu.

Doprava

Letecky. Na místě pronajatým mikrobusem.

Důležité informace

Velikost skupiny: cca 6 - 10 osob

Očkování: Madagaskar leží v malarické oblasti. Malaron (je z dostupných léků velmi šetrný) předepíše lékař nebo lze koupit v lékárně či na internetu. Užívá se 1 tableta denně, začíná se brát 2 dny před vstupem do malarické oblasti a končí se po 7 dnech po opuštění oblasti. Doporučuje se očkování proti břišnímu tyfu, žloutence typu A a B a konzultace s odborným lékařem včas před odletem. Pozn.: Doporučujeme vybavit se dobrým repelentem a také jej používat. Nejvíce nepříjemného hmyzu může být v parcích Ranomafana, Andringitra, Ankarana, Mtn. d Ambre, Tulear, ale i jinde. Doporučujeme používat moskytiéry.

Klimatické podmínky: Jarní zájezd je směřován do po-monzunového období (podzimní do před-monzunového) na dobu těsně před nebo po skončení hlavní sezony. Monzuny začínají v prosinci. Především východní pobřeží, ale i sever ostrova (Diego Suarez) bývá často v době monzunů ohrožováno hurikány a nedá se zde cestovat. Pokud nás hurikán překvapí, je doprovázen záplavami nebo silnými dešti. Nehrozí žádné nebezpečí, ale budeme se snažit upravit trasu tak, abychom se vyhnuli záplavám. Hurikán obvykle působí jen lokálně.

Madagaskar má tropické a subtropické klima s horkým a deštivým létem (listopad-duben) a chladnou a suchou zimou (květen- říjen) Počasí se mění v závislosti na nadmořské výšce a geografické poloze. Na východě ostrova je počasí tropické, západní pobřeží je oproti tomu východnímu sušší, jih pokrývá polopoušť a deště jsou v těchto místech velmi vzácné. V období prosinec až březen je zejména ve východní části ostrova častý výskyt cyklónů.

Cena

Cena základní varianty zájezdu A (21 dní): 44 900 Kč

Cena kratší varianty zájezdu B (15 dní): 34 990 Kč

Cena dálkové letenky včetně letištních poplatků: cca 30 000 Kč Uvedená cena je pouze orientační a bude upřesněna dle ceníků leteckých společností bez jakéhokoliv dalšího navýšení.

Cena zájezdu zahrnuje: Doprava pronajatým mikrobusem, vč. pohonných hmot a veškerých poplatků spojených s dopravou (dálnice, mosty, parkovné apod.). Vlak I. třídy FCE z Fianarantsoa do Manakary (nebo obráceně z Manakary do Fianarantsoa). Ubytování v hotelech a bungalovech po 2 osobách. Služby českého průvodce.

Cena zájezdu nezahrnuje: Dálková letenka z Prahy vč. odlet. tax, jejíž cena je uvedena samostatně (cca 30 000 Kč). Vnitrostátní přelety (1x vnitrostátní přelet u kratší varianty 6 500 Kč, 3x vnitrostátní přelet u delší varianty – cca 19 500 Kč). Vstupy do NP + místní průvodci (cca 3 000 Kč). Lodní výlety (cca 2 000 Kč). Stravování (cca 6 000 Kč/osobu). Vstupní víza (0 Kč), udělují se po příletu. Vše co není uvedeno v cena zájezdu zahrnuje.

Nejlehčí program

Velmi lehký program vhodný pro průměrně zdatné turisty, rodiny s dětmi i seniory.

Další informace
Vybraný termín
Změnit
Termín:
20.3.2015 - 9.4.2015
Délka pobytu:
21 dní
Destinace:
Madagaskar
HotelLetecky
Cena 36 990 Kč
Doporučte zájezd ostatním

Reference

Milos-Brunner-pruvodce
Miloš Brunner

V posledních letech jsem navštívil, fotografoval a filmoval nejvíce Asii. A hlavně Madagaskar, který považuji za jednu z nejzajímavějších destinací. Naštěstí je tento ostrov ušetřen masové turistiky – zatím.

Vyražte s námi za dobrodružstvím