Přechod Nízkých Tater

Hřebenovka se spaním na chatách

Proběhnuté zájezdy

3021
od 14.5.2015
do 17.5.2015
4 dny
3 700 Kč
P161
od 17.5.2018
do 20.5.2018
4 dny
3 700 Kč

Lákají vás nekonečné travnaté hřebeny s působivými výhledy, malebné doliny i vůně vysokohorského vzduchu? Nemusíte cestovat daleko. Nádherný kraj, který vám nabídne vše, po čem toužíte, je za humny – Nízké Tatry. Fascinující přírodní divadlo slovenského národního parku nadchne nejen pravé milovníky fauny a flóry. Při troše štěstí zahlédnete i siluetu kamzíka a nad hlavou se vám proletí orel skalní. Z pěšího putování vonící tatranskou cestou vám dlouho zůstane úžasný a nezapomenutelný pocit. Pojďte s námi vnímat a objevovat krásu Nízkých Tater!

Nízké Tatry Nejrozsáhlejší chráněné území a třetí nejvyšší pohoří Slovenska, to jsou Nízké Tatry. Přechod nízkotatranského hřebene je jednou z nejkrásnějších slovenských turistických tras. Projdeme se alpínskými loukami, travnatými chodníčky, ostrovy kosodřeviny i velehorsky vyhlížejícími stezkami. Okouzlí nás úžasné výhledy téměř na polovinu Slovenska i setkání se vzácnými živočichy a pestrou květenou. Na konci května, kdy hřebenovku západní části Nízkých Tater podnikneme, budeme v nižších částech již vnímat jaro, na vrcholech však můžeme procházet ještě přes zbytky sněhových polí. V ostatních termínech se se sněhem již nesetkáme. Potřebné věci si poneseme sami v batohu, na 2,5 dne není třeba jeho váhu nijak přehánět. Usínat budeme na horských chatách, kde pro nás budou připraveny snídaně a večeře. Délka denních túr se bude pohybovat mezi 8 a 10 hodinami včetně přestávek na odpočinek. Denní převýšení naší trasy – stoupání 1100 až 1400 m, klesání 600 až 1000 m. Po celou dobu přechodu vás budou doprovázet někteří z našich zkušených a sympatických průvodců. Nechte se o prodlouženém jarním víkendu vtáhnout do jedinečných krás páteře Slovenska – Nízkých Tater!

Program

1. den: V odpoledních hodinách odjezd z Brna, přes Olomouc na Slovensko. Příjezd a ubytování ve večerních hodinách v podhorské osadě Liptovské Revúce.

2. den: Ráno se krátce přepravíme autobusem pod Nízké Tatry. Podhorská lázeňská osada Korytnica-kúpele je naším výchozím bodem pro výstup do Hiadeľského sedla (1099 m). Odtud dojdeme hřebenovým chodníkem přes Prašivou (1652 m) na první vysoký vrchol Velká Chochula (1753 m), travnatou homoli, z níž je nádherný kruhový rozhled. Pohodlně pokračujeme po hřebeni, místy s zpestřeném kosodřevinou, přes rozložitou Latiborskou hoľu (1643 m) na Ďurkovou (1750 m). Nocleh nás čeká v obhospodařované turistické útulně Ďurková pod Chabencom (1623 m), vybudované ze staré salaše. Délka přechodu: 8-10h (stoupání 1400 m, klesání 600 m)

3. den: Úžasné rozhledy z nejvyšších partií Nízkých Tater. Z Ďurkové vystoupáme na mohutný masív Chabenec (1955 m). Přes vrcholy Kotliská (1937 m) a Poľana (1890 m) pokračujeme do centrální části pohoří. Po turistické značce dojdeme přes Dereše (2004 m) se svahy pokrytými balvany na Chopok (2043 m), dle metereologů největrnější hora Slovenska. Můžeme využít občerstvení na zdejší Kamenné chatě. Jedinečné panoramatické rozhledy téměř na polovinu Slovenska si vychutnáme po výstupu na Ďumbier (2043 m), nejvyšší vrchol Nízkých Tater. Odtud sestoupíme na chatu M. R. Štefánika, kde dnes budeme usínat. Délka přechodu: 8-10h (stoupání 1100 m, klesání 1000 m)

4. den: Užijeme si naplno finální část přechodu hřebene. Mírným klesáním na Panskou hoľu (1635 m), travnatými kopci střídající hustou kosodřevinu přes Kumštové sedlo (1548,8 m) a Lajštroch (1601 m) sestoupíme do sedla Čertovica (1238 m). Zde naše pěší putování ukončíme a setkáme se s autobusem. Následuje přejezd Slovenska přes Olomouc zpět do Brna, kam dorazíme ve večerních hodinách. Délka přechodu: 3h (stoupání 200 m, klesání 700 m)

Nocleh a strava

Ubytování: 1.noc: chata v údolní osadě Liptovské Revúce, 3-5 lůžkové pokoje, společná sprcha a WC, kuchyňka k dispozici, 2.noc: turistická útulna Ďurková pod Chabencom, spí se na matracích v jednom společném prostoru v jednoduchých, ale postačujících podmínkách, je třeba mít vlastní spacák, 3.noc: horská chata M. R. Štefánika pod Ďumbierem, 8 lůžkové pokoje s postelemi, kde lze využít vlastní spacák nebo za příplatek 4 euro lůžkoviny, sprcha k dispozici

Stravování: První večer a druhý den ráno, které strávíme na chatě v Liptovské Revúci, se budeme stravovat z vlastních zdrojů. Jídlo z domova si můžeme upravit v kuchyňce, která nám zde bude k dispozici. V průběhu přechodu je možné využít večeří a snídaní na horských chatách. V útulně pod Chabencom chatař obvykle připravuje k večeři polévku, jedno hlavní jídlo a čaj pro každého. K snídani dostaneme např. párky. Tato polopenze je zahrnuta v ceně zájezdu, stejně tak jako snídaně na Štefánikově chatě. Večeři si zde dle vlastní chuti vybereme sami z jídelního lístku a sami si ji zaplatíme. Jídlo za standardní ceny v EUR na chatách velmi doporučujeme, kvůli lehkosti vašeho batohu. Stravování přes den je z vašich vlastních zásob, protože možnost pořídit zásoby při samotném přechodu není. Pouze na Kamenné chatě na Chopoku lze něco málo sehnat. Na všech třech chatách, kde budeme ubytovaní, je možnost doplnit vodu. Pokud máte o večeře a snídaně na chatách zájem, prosím, uveďte tuto informaci do poznámky v přihlášce. Stravování na chatách je třeba předem domluvit. Na zpáteční cestě můžeme pod Velkou Fatrou nakoupit vynikající slovenské sýry.

Doprava

Autobusem nebo minibusem.
Nástupní místa: Brno, Olomouc
V sekci doprava naleznete podrobnější informace, jak přeprava na místo probíhá.

Důležité informace

Doporučené vybavení: Na 2,5 dne přechodu hřebene Nízkých Tater si poneseme všechny věci s sebou v batohu. Snadno vše potřebné sbalíte do batohu o velikosti cca 40 l. Netřeba váhu zbytečně přehánět, při přechodu by vás mohla zbytečně omezovat. Potřebovat budeme lehčí spacák do útulny, která bývá dost vytopená, a zásoby jídla na stravování přes den. Věci využitelné jen na zpáteční cestě domů lze ponechat v autobusu, se kterým se znovu setkáme až na konci přechodu. V době naší hřebenovky bus doprovází společný zájezd na Velkou Fatru.

Klimatické podmínky a náročnost: Největší převýšení překonáme první den, kdy nastoupáme na hřeben. Následuje přechod se střídajícím se klesáním a stoupáním. Kratší túra, při které sestoupíme do sedla, nás čeká poslední den. Denní trasy není možné zkracovat. Pouze lze na přechod vynechat výstupy na nejvyšší vrcholy Ďumbier a Chopok, na které vedou odbočky z hlavní trasy. Počasí je v Nízkých Tatrách, jako v každých horách, těžko předvídatelné. Denní teplota se může na konci května pohybovat mezi 20 až 0 C, kdy nás může pěkně hřát sluníčko, ale překvapit nás může i vítr, déšť a chlad. Proto je dobré, co se týče zejména vybavení, být připraven na vše.

Více o krásách nízkotatranského hřebene u nás v blogu v článku Nekonečné hřebeny Nízkých Tater.

Cena

Cena zahrnuje: Dopravu (autobus/minibus), 3x nocleh, 1x snídani a večeři v útulně Ďurková, 1x snídani na chatě M. R. Štefánika, informační materiály, průvodce, pojištění CK proti úpadku, pojištění storna zájezdu

Středně těžký program

Zájezd vhodný pro běžné turisty, zkušené rodiny odrostlými dětmi a zdatné seniory.

Další informace
Vybraný termín
Změnit
Termín:
14.5.2015 - 17.5.2015
Délka pobytu:
4 dny
Destinace:
Slovensko
Horská chataPolopenzeStrava z vlastních zásobAutobus
Cena 3 700 Kč
Doporučte zájezd ostatním

Reference

Vendy-blog
Vendy Vychodilová

Cinkot zvonků oveček, slunce nad hlavou a nedozírné dálky před vámi, kdo by odolal – Nízké Tatry nebo Velká Fatra, krásné Slovensko je za rohem. Pojeďte!

Vyražte s námi za dobrodružstvím