Nepál

Annapurna a Království Mustang

Proběhnuté zájezdy

8211
od 8.5.2016
do 27.5.2016
20 dní
43 500 Kč

Vydejte se s námi do téměř zapomenutého království Mustang, který je součástí Nepálu a kam teprve nedávno bylo nám cizincům umožněno vstoupit. Navštivte s námi tento nádherný odlehlý kout dříve, než jej civilizace navždy změní.

NEP 010Cestu začneme v Káthmándú, kde si prohlédneme nejznámější památky, poté se přesuneme autobusem do Pokhary a dále letecky do Jomsomu. Pak bude následovat 13-ti denní trek Dolním a Horním Mustangem, který nás povede krajinou království Lo s řadou klášterů, buddhistických staveb a čortenů až do sídla krále do Lo Mantangu. Po návratu do Jomsomu přejedeme jeepem do Pokhary a autobusem zpět do Káthmándú, kde dokončíme jeho prohlídku. JJelikož si myslíme, že výstup na jakýkoliv trekkingový vrchol je pro většinu turistů životním zážitkem, nabízíme k tomuto zájezdu možnost prodloužení s výstupem na Thorung Peak. Program bude přizpůsoben požadavkům a možnostem skupiny. Podrobnosti viz. TREKING TILICHO.

Během treku Mustangem se budeme pohybovat v nadmořských výškách nad 4000 m, po kvalitních chodeckých stezkách a s batohy nám pomohou nosiči, přesto dobrá fyzická kondice je základním předpokladem pro zvládnutí zájezdu. Denně půjdeme 5 – 6 hodin, abychom se postupně aklimatizovali. Ubytováni budeme v hotelích nebo lodžích.

Program

1. den: Odletíme z Prahy do Káthmándú (1350 m n.m.) (časový posun oproti Praze je -3 hod 45 min; doba trvání letu i s přestupem cca 15 hodin). Na letišti v Nepálu vyřídíme vstupní víza a ubytujeme se v obchodní čtvrti Thamel.

2. den: Celodenní prohlídka hlavního města - Káthmándú. Navštívíme některá z nejzajímavějších míst – Pašupatináth (spalovací gháty), Svajambhunáth (buddhistický opičí chrám), Boudhanáth (gigantická stúpa), Bhaktapur a Pátan (královská města), Durbar square (chrámové náměstí), Královský palác apod.

3. den: Turistickým autobusem se přesuneme do druhého největšího města Nepálu - Pokhary. Ubytujeme se ve čvrti Lakeside u jezera Phewa Lake s krásnými výhledy na Annapurny a Dhaulágiri.

4. den: Brzy ráno přeletíme z Pokhary do Jomsomu. Dále budeme pokračovat pěšky podél nádherného řečiště Kali Gandaki (Řečištěm nebo po prašné cestě. Alternativně, podle kondice, lze použít džíp a prodloužit cestu až do Muktinathu (3760 m n.m.) - poutního místa a cíle mnoha hinduistů a buddhistů), a pak do Kagbeni (2810 m n.m.). s proslavenými kláštery. Výhledy na masiv Dhaulaghiri.

5. den: Vstoupíme do kontrolované oblasti Mustangu (níže uvedená trasa se bude přizpůsobovat kondici klientů a počasí). Cesta z Kagbeni vede přes poměrně náročné stoupání přes několik sedel. Ubytujeme se v Chele ve vesnici vysoko nad řekou (3050 m n.m.). 8 hodin chůze.

6. den: Pokračování přes Samar, Syanboche do Ghiling (3500 m n.m.) - kláštěr sekty Nyingmapa. Ubytujeme se v Ghiling. Podstatně jednodušší trasa než předchozí den. 6 hodin chůze.

7. den: Dále do Horního Mustangu přes sedlo ve výšce 4200 m n.m. do vesnic Dhami a Dhakmar (3820 m n.m.). Nádhernou krajinou se skalními jeskyněmi, které sloužily jako poustevny, červenými kaňony a mezi políčky místních obyvatel. Budeme míjet řadu buddhistických staveb a čortenů. Krásné výhledy na masiv Annapuren. Ubytujeme se v Dhakmar. 7 hodin chůze.

8. den: Dalšími barevnými kaňony a přes další buddhistické vesnice do Tsarang (3620 m n.m.). Ubytování v Tsarang. 5 hodin chůze.

9. den: Podél nejdelší modlitební zdi Mani v Nepálu. Přes Ghar Gumpa a sedla Pangga Samduling ve výšce 4090 m n.m. do údolí. Poté dlouhý, mírný sestup do Lo Manthang – hlavního města Mustangu (3840 m n.m.). Ubytování v Lo Mantang. 6 hodin chůze.

10.- 11. den: Prohlédneme si město a jeho kláštery Gompa Thughchen, Chyodi Gompa, Rádžův palác – sídlo rádži Jigme Parba Bista. Pro zájemce jednodenní výlet nádhernou krajinou do Garpu (3840 m n.m.) s možností vstoupit do Skalních klášterů nebo do skalních pusteven. 6 hodin chůze. Návrat stejnou cestou nebo kolem celého hřebene Bhanka Danda zpět do Lo Mantangu. Z tohoto místa se nabízí ty nejlepší pohledy na město obehnaného obrannou zdí. Ubytování v Lo Mantang.

12.- 15. den: Cesta zpět do Jomsomu. Částečně jinou cestou, přes Sungda Chhorten do Tsamar (3700 m n.m). Přes Tsarang Choya La do Ghemi, z Ghiling do Kagbeni (2900 m n.m.). Návštívíme posvátné poutní místo Muktinath (3760 m n.m.) (pokud nebyl zařazen na začátku treku), buddhistické gompy a pokračování do Jomsomu.

16. den: Odletíme do Pokhary a autobusem se přesuneme do Káthmándú (v případě zájmu lze fakultativně zajistit letecký přesun).

17.- 18. den: Časovou rezervu věnujeme na dokončení prohlídky Káthmándú. Celodenní výlet do Bhaktapuru, aj.

19. den: Odletíme do ČR.

20. den: Přiletíme do Prahy.

VARIANTY ZÁJEZDU Prodloužení o 16 dnů, termín 23.05.2016 – 07.06.2016 Treking cestou Tilicho zakončený výstupem na trekingový vrchol Thorung Peak (6144 m n.m.). Podrobnosti viz. TREKING TILICHO a trekingový vrchol Thorung Peak. V oblasti Annapuren můžeme vystoupit na vrcholy vedoucí podél alternativní trasy Jomsom – Manang – např. Om Myurpa (5039 m n.m.), různá sedla podél trasy nebo Gungang (5312 m n.m.). Celý trek bude završen výstupem na Thorung Peak (6144 m n.m.). Náklady na výstup na trekkingový vrchol, nepálského průvodce a nosiče: cca 600 USD se rozpočítá na počet zájemců. Pro bližší informace kontaktujte naši CK.

Nocleh a strava

Ubytování: V Káthmándú nebo Pokhaře: v kvalitních hotelech po 2 osobách se sociálním zařízením (Potala Guesthouse apod.). Na treku: v lodžiích. Lodžie jsou jednoduché horské hotely, které více než přepychem oplývají účelností, teplem a dobrou atmosférou. Každý večer se v místní restauraci schází všichni její obyvatelé na večeři a kus řeči. Sprchy jsou samozřejmostí jen ve větších městech (Káthmándú, Pokhara) a někdy ve větších vesnicích (Kagbeni, Lo Mantang, Jomsom). V jiných místech se místo sprchy musíme spokojit s objednanou ohřátou vodou (každý si ji hradí sám). V horách je podstatně menší znečištění, a proto jsou tady turisté nabádáni k ekologické úspoře teplé vody, potažmo místních nepálských lesů. Na trek si nezapomeňte přibalit spacák.

Stravování: Ve městech i na treku bude dostatek času na večeře v některé místní restauraci nebo lodžiích. Přes poledne si většina turistů dělá zastávku na oběd v příhodné restauraci. Z pití lze doporučit místní pivo, domácí rýžové pivo Chang, rum Kukri, coca colu, nám známé limonády, džusy a kupovanou vodu (z vodovodu ani potoků není pitná. Výjimkou jsou prameny). Z místních jídel jistě ochutnáte národní jídlo dhal bath (rýže s čočkou), momo (plněné taštičky zeleninou, vajíčky nebo masem), placky chapati (obilné placky) nebo (hlavně ve městech a větších vesnicích) cokoliv z evropské či asijské kuchyně (pizza, steaky, slané i sladké pečivo aj.). Na stravování včetně pití doporučujeme cca 7000 Kč/osobu.

Doprava

Letecky. Na místě taxi, autobus a jeep.

Důležité informace

Velikost skupiny: cca 6 - 10 osob

Očkování: Do Nepálu není vyžadována povinná vakcinace. Doporučené očkování je proti břišnímu tyfu a hepatitidě A a B.

Aklimatizace: Během treku budeme postupovat pomalu, aby jsme měli všichni dostatek času se aklimatizovat. Přesto, protože se budeme pohybovat v nadmořských výškách nad 4000 m n.m, mohou nastat případy nevolnosti a bolesti hlavy. Většinou brzy odezní (cca 1 – 2 dny), při výraznějších komplikacích zajistíme klientovi individuální přesun na jeho náklady do nejbližšího nižšího místa.

Klimatické podmínky: V nejvyšších místech našeho treku (mezi Kagbeni a Lo Mantang) a samozřejmě ve 4000 m vysokých sedlech, která budeme přecházet, mohou ranní teploty klesnout pod 0 °C. Denní teploty jsou závislé na nadmořské výšce a na oblačnosti. I v horách mohou dosahovat nad příjemných 20 °C. Přestože jsou všechny naše treky mimo monzunovou část roku, může nás zastihnout v průběhu cesty déšť, sněžení nebo studená fronta.

Cena

Cena zájezdu: 43 500 Kč

Cena dálkové letenky včetně letištních poplatků: cca 23 000 Kč + 2 přelety cca 4 500 Kč Uvedená cena je pouze orientační a bude upřesněna dle ceníků leteckých společností bez jakéhokoliv dalšího navýšení.

Cena zájezdu zahrnuje: Základní program: Doprava z letiště a na letiště (Kathmandu, Pokhara). Přesun autobusem Kathmandu - Pokhara, Pokhara – Kathmandu. Ubytování v Kathmandu a Pokhaře v hotelech po 2 osobách a v horách v lodžiích. Vstupy a permity do NP Annapurna, ACAP permit a permit na vstup do Mustangu. Po dobu trekkingu Mustangem místní průvodce, český průvodce a nosiče. Služby českého průvodce. Pozn: V případě zájmu je možné místo dopravy busem na trase Kathmandu - Pokhara, Pokhara - Kathmandu, zajistit místní přelety. Každý přelet za cca 100 USD (transfery na letiště a letenky nejsou zahrnuty v ceně základního programu).

Cena zájezdu nezahrnuje: Základní program: Dálková letenka z Prahy vč. let. tax, jejíž cena je uvedena samostatně (cca 23 000 Kč). Dva vnitrostátní přelety (cca 4 500 Kč). Jiná než uvedená doprava v “cena zájezdu zahrnuje”. Poplatky za sprchy a ohřátou vodu po dobu treku v horách. Stravování (cca 7 000 Kč/osobu). Vstupní víza (cca 40 USD/osoba), udělují se po příletu. Vše co není uvedeno v cena zájezdu zahrnuje.

Středně těžký program

Zájezd vhodný pro běžné turisty, zkušené rodiny odrostlými dětmi a zdatné seniory.

Další informace
Vybraný termín
Změnit
Termín:
8.5.2016 - 27.5.2016
Délka pobytu:
20 dní
Destinace:
Nepál
HotelHorská chataLetecky
Cena 43 500 Kč
Doporučte zájezd ostatním

Vyražte s námi za dobrodružstvím