Kuba

Ostrov svobody

Proběhnuté zájezdy

8311
od 1.2.2015
do 15.2.2015
16 dní
23 500 Kč

Pojeďte s námi na jeden z nejkrásnějších a nejzajímavějších ostrovů Karibiku. Díky zdejšímu autoritářskému socialismu, který je udržován při životě charismatickou rodinou Fidela Castra, nabízí poučný výlet do naší nedávné historie. Je to především ale země bezpečná, dosud málo dotčená turistickým průmyslem, s nádhernými plážemi, pozoruhodnou kulturou a spoustou přátelských lidí.

KubaZačneme na západě ostrova v oblasti tabákových plantáží, pak se vrátíme do hlavního města – Havany, kde se necháme pohltit nezapomenutelnou atmosférou plnou nádherných starých automobilů všech značek a rytmy salsy znějící na každém kroku. Vydáme se směrem na východ přes oblasti pěstování „bílého zlata“ do místa našeho jediného treku tohoto zájezdu, ke stolové hoře El Yunque. Odtud dolů na jih k divokému pobřeží a zpět až ke sněhobílým plážím Varadera. Čekají nás nádherná koloniální města, bělostné pláže a okouzlující příroda. Cestou ochutnáme čerstvě vymačkanou šťávu z cukrové třtiny, grepy přímo ze stromů, ale i zelenožluté kubánské pomeranče, které si možná ještě pamatujete z našich pultů. A asi málokdo odolá nevyzkoušet některý z vyhlášených koktejlů jako je Cuba libre, Mojito, Daiquirí apod.

Celý zájezd je především o pohodovém poznávání tohoto jedinečného ostrova. Jediný trek, který zde můžete absolvovat se náročným stává pouze v případě, že v oblasti hodně naprší a zvedne se tak hladina řeky, kterou je nutné na cestě tam i zpět přebrodit, a i sestup po kluzkých blátivých chodnících vyžaduje zvýšenou pozornost. I přesto by byla škoda nechat si tento zážitek ujít. Ubytováni budeme v hotelích nebo v soukromí.

Program

1. - 2. den: Odletíme z Prahy do Havany. Přejedeme na západ ostrova, kolem nekonečných tabákových plantáží, do centra výroby doutníků – Pinar del Río. Dále do kuželového krasu s homolovitými tvary hor v údolí Viñales a tabákové farmy Cueva del Indio. Možnost jízdy na koních.

3. den: Prohlédneme si hlavní město Havanu – koloniální paláce, chrámy a kostely, Plaza de la Catedral a Armas, muzeum rumu, tabáková manufaktura, nejstarší divadlo Nového světa - Gran Teatro Vedado, busta J. Lenona, nábřeží El Malecón, všudypřítomné pomníky všech kubánských revolucí, známá zmrzlinárna Copelia, Floridita – oblíbený bar Ernesta Hemingwaye a kolébka nápoje "Daiquirí".

4. den: Přesuneme se do malebného Cienfuegos. Prohlídka města – park José Martí, hřbitov Cementerio La Reina, Palacio de Valle (prvky gotiky, baroka aj.). Odpoledne budeme pokračovat do Trinidadu, nádherného města s množstvím památek a muzeí. Vykoupeme se na nádherné pláži Ancón s výhledy na pohoří Escambray.

5. den: Prohlídka Trinidadu - koloniálního skvostu Kuby (Plaza Mayor, Iglesia Convento, Casa de la Trova, Casa de los Conspiradores, Palacio Brunet aj.). Trinidad i Cienfuegos jsou zapsaná na seznamu UNESCO.

6. den: Vydáme se přes vyhlídku na Valle de los Ingenios – oblast plantáží cukrové třtiny, starých cukrovarů a strážních věží do Camagüey. Odpoledne prohlídka města.

7. den: Čeká nás dlouhý přejezd přes Holguin do Baracoa. Večer prohlídka města, možnost pikniku a grilování na blízké pláži.

8. den: Ráno výstup na stolovou horu El Yunque (nezapomenutelným zážitkem na treku je brodění řeky Toa, zvláště v období dešťů, ale také ochutnávka grepů, banánů a kakaových bobů utržených přímo ze stromu). Odpoledne a navečer Baracoa a okolí – nejstarší koloniální přímořské městečko z r. 1512 s bohatým kulturním životem a mimořádně malebným okolím (muzea, pláže, večery plné kubánské hudby při sklence rumu či "Cuba libre"). Možnost fakultativních výletů ke kaňonu v ústí řeky Yumurí, nebo do džungle v povodí řek Toa a Duaba s koupáním v průzračných tůních aj.

9. den: Přejedeme legendární horskou silnicí la Farola postavenou revolucionáři, přes nádherné divoké pláže s kaktusy a kolem zálivu Guantánamo (možnost zastávky v hotelu na vyhlídku) do Santiago de Cuba. Prohlédneme si město a jeho jedinečnou architekturu lišící se od ostatních kubánských měst - nejstarší zděný koloniální dům na Kubě z r. 1522, první kubánská katedrála, první muzeum v zemi, hrad San Pedro de la Roca aj.. Možnost koupání na blízké pláži.

10. den: Dokončíme prohlídku Santiaga - muzeum rumu, muzeum karnevalu, kasárna Moncada a další.

11. den: Další zastávkou bude nejznámější poutní místo Kuby, kostel Iglesia del Cobre a jeho prohlídka. Město Bayamo, kde vznikla kubánská hymna, pomník skladatele. Dojezd do Camagüey.

12. den: Přesuneme se do Morón. Po ubytování přejedeme na bílé pláže ostrova Cayo Coco. Největší z ostrovů souostroví Jardines del Rey (tzv. Královské zahrady), jedná se o malé ostrůvky v Karibském moři, které jsou spojeny s pevninou 17 km dlouhou hrází. Koupání a návrat do Morón.

13. den: Přejezd do Santa Clara. Prohlídka města revoluce. Monument Tren Blindado - zrekonstruovaná scéna vykolejení vlaku Tren Blindado, který byl během revoluce poslán, aby posílil Batistovy jednotky. Čtyři vagóny tohoto vlaku jsou u řeky Rio Cubanicay a jeden z nich dnes slouží jako muzeum. Parque Leoncio Vidal, divadlo Teatro de la Caridad aj.

14. den: Ráno muzeum Ernesta Che Guevary a jeho památník, pokračování do nejznámějšího letoviska Varadera. Koupání, odpočinek na sněhobílých plážích, stará americká auta, delfinárium, legendární hotel Americana.

15. den: Vrátíme se do Havany, vydáme se na nákupy do tržnice a přesuneme se na letiště. Odletíme do ČR.

16. den: Příletíme do ČR

Nocleh a strava

Ubytování: V soukromí v tzv. casa particulares (často značně originální) po 2 osobách se sprchou a sociálním zařízením, tam kde je potřeba s klimatizací.

Stravování: Snídaně, buď v restauraci, nebo cestou (doporučí průvodce). Přes poledne (pokud jsme na cestě) zastavujeme na oběd. Večer je dostatek času na návštěvu některé místní restaurace, bistra apod. Případně můžete využít nabídky snídaně či polopenze u hostitelské rodiny. Na ulici lze koupit ovoce, zeleninu, pizzu, krokety či navštívit skromně zásobené obchody. K pití doporučujeme kupovanou vodu (z vodovodu je často kontaminovaná). Na stravování včetně pití doporučujeme cca 3 000 – 10 000 Kč/osobu, podle způsobu stravování.

Doprava

Letecky. Na místě pronajatým klimatizovaným mikrobusem s místním řidičem.

Důležité informace

Velikost skupiny: cca 6 - 10 osob

Očkování: Na Kubu není vyžadována povinná vakcinace. Doporučené očkování je proti břišnímu tyfu a hepatitidě A a B.

Klimatické podmínky: Nejtepleji bývá v oblasti Santiaga a na blízkém pobřeží, kde mohou teploty dosahovat nad 30 °C. Nejchladněji pak v oblasti Havany. Atlantické pobřeží bývá často ohrožováno hurikány, ale zájezd je naplánován na období mimo sezónu hurikánů. V posledních letech je však vlivem klimatických změn tato sezóna značně nestabilní, proto počítejte se změnou počasí i v tomto období. Hurikány obvykle trvají přes letní měsíce a končí v září. Pokud nás hurikán překvapí, je doprovázen záplavami nebo silnými dešti. Nehrozí žádné nebezpečí, ale budeme se snažit trasu upravit tak, abychom se jim vyhnuli. Obvykle působí jen lokálně.

Cena

Cena zájezdu: 26 900 Kč

Cena dálkové letenky včetně letištních poplatků: cca 22 000 Kč Uvedená cena je pouze orientační a bude upřesněna dle ceníků leteckých společností bez jakéhokoliv dalšího navýšení.

Cena zájezdu zahrnuje: Doprava pronajatým mikrobusem s místním řidičem, vč. pohonných hmot a veškerých poplatků spojených s dopravou (dálnice, mosty, parkovné apod.). Ubytování v soukromí v tzv. casa particulares po 2 osobách se sprchou a sociálním zařízením, tam kde je potřeba s klimatizací. Služby průvodce. Informační materiály.

Cena zájezdu nezahrnuje: Dálková letenka z Prahy vč. letištních tax, jejíž cena je orientační a je uvedena samostatně (cca 22 000 Kč). Odletová taxa, která se platí na místě při odletu (20 EUR). Vstupy do památek (cca 2 000 Kč). Stravování (cca 3 000 – 10 000 Kč, podle způsobu stravování). Vstupní víza (v současnosti 850 Kč). Vše co není uvedeno v cena zájezdu zahrnuje.

Nejlehčí program

Velmi lehký program vhodný pro průměrně zdatné turisty, rodiny s dětmi i seniory.

Další informace
Vybraný termín
Změnit
Termín:
1.2.2015 - 15.2.2015
Délka pobytu:
16 dní
Destinace:
Kuba
HotelLetecky
Cena 23 500 Kč
Doporučte zájezd ostatním

Vyražte s námi za dobrodružstvím